Żywa lekcja historii

🇵🇱 „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” ( G. Santayana)
Dziś tj.1 marca obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”.
24 lutego br. na zaproszenie Pani Aleksandry Biedrawy nauczycielki historii odbyło się wyjątkowe i nietuzinkowe spotkanie. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w swoistej lekcji historii przeprowadzonej przez członków grupy rekonstrukcyjnej GRH „Beskdy” 🇵🇱 Tematem prelekcji była historia Zgrupowania Partyzanckiego NSZ „Bartka”
Uczniom przedstawiony został życiorys dowódcy kpt. Henryka Flame ps. „Bartek” oraz Ireny Hruszczak ps. „Japonka” i sierż. Romualda Czarneckiego ps. „Pikolo”, którzy służyli w Narodowych Siłach Zbrojnych. Przybliżono im również kulisy operacji „Lawina” w której to w bestialski sposób zamordowano na Opolszczyźnie ok 100 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych „Bartka”.
Na koniec tradycyjnie zaprezentowano przykładowe umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy oddziałów partyzanckich. Uczniowie byli zachwycni spotkaniem, mieli odwgę zadawać pytania no i oczywiście z bliska mogli zobaczyć broń.
Bardzo dziękujemy.🇵🇱

Rok Mikołaja Kopernika