🚲Rajd Rowerowy „Szlakiem miejsc cennych przyrodniczo”🚲

🚲🚲 W sobotni poranek 03.10.2020 r. wspólnie z kolegami, koleżankami i pedagogami z innych szkół podstawowych Gminy Chybie wyruszyliśmy ekologicznymi pojazdami o napędzie siły naszych mięśni szlakiem naukowo – przyrodniczym.🚲🚲
Pierwszy przystanek był w miejscu, gdzie wszystko się zaczyna, a zarazem kończy lub odwrotnie kończy się i zaczyna … Co to takiego? Oczywiście, to oczyszczalnia ścieków!!! To tutaj kończy się proces transportowania, oczyszczania ścieków i wprowadzania ich z powrotem do obiegu wody w przyrodzie.
Podczas tej wizyty, Pan odpowiedzialny za proces technologiczny oczyszczania ścieków, zdradził nam najważniejsze tajniki jego przebiegu. Poznaliśmy nowe trudne słowa, takie jak: nitryfikacja, denitryfikacja oraz ich znaczenie. Pełni nowej wiedzy i wyprowadzeni z błędu, że to nie czary tylko biologia i hydraulika odpowiadają za oczyszczanie ścieków, ruszyliśmy dalej.
Zgodnie z wcześniej obranym azymutem dotarliśmy do Rezerwatu Przyrody „Rotuz”, który powstał w roku 1966 i zajmuje powierzchnię ponad 40 ha oraz specjalizuje się w ochronie roślin bagiennych, takich jak np. rosiczka okrągłolistna, która reguluje populację między innymi komarów, co w Żabim Kraju jest nieocenioną zaletą.
Następnie wszyscy uczestnicy Eko-wyprawy udali się swoimi pojazdami do kolejnego punktu na krótki odpoczynek i zasłużony posiłek. Gospodarz obiektu zaskoczył wszystkich pozytywnie, serwując chleb z prawdziwym pszczelim miodem. To był czas na krótkie podsumowanie pierwszego etapu, wymianę spostrzeżeń i podzieleniem się wrażeniami.
Ostatnim celem naszej podróży była Izba Edukacji Przyrodniczej „Kadłubek”, znajdująca się w Zarzeczu – Frelichowie, gdzie można dowiedzieć się wiele o rybach słodkowodnych i ptactwie występującym na terenie Zbiornika Goczałkowickiego oraz jego dopływów. Wiedzę tę można było wykorzystać w zorganizowanym na miejscu konkursie, w którym 3 miejsce zajęła nasza uczennica – Amelia Oszek.
Amelko, gratulujemy wiedzy i odwagi !!!
Następnie zostaliśmy zaproszeni na kolejny poczęstunek, lecz tym razem musieliśmy po części sami go przygotować. Czekało na nas rozpalone ognisko, kiełbasa, gdzie od razu z uśmiechami na ustach rozpoczęliśmy pieczenie kiełbasy, która na świeżym powietrzu smakowała jak najlepszy niedzielny obiad.
Wczesnym popołudniem pożegnaliśmy się z „Kadłubkiem” i wszyscy ruszyliśmy w drogę powrotną, która upłynęła nam na rozmowach i zastanawianiu się nad tym, ilu z nas zostanie w przyszłości leśnikami, technologami, a może biologami …
Do zobaczenia za rok!!!
Aktualności

Previous article

Wybory Samorządu Uczniowskiego
Aktualności

Next article

Przyznane stypendia